Poradna, řešení problémů s tújemi

Zde pomáhám pěstitelům tújí, kteří se na nás obrátili o pomoc s problémy. Máte problémy s tújemi? Kontaktujte nás. Jak pečovat o túje zjistíte na stránce údržba tújí

Túje nerostou, usychají

poradna uschlé túje

Dotaz: Pred 14-ti dny vypadaly rostlinky nadejne, maji dostatek vlahy a jsou zahnojene...dnes jsme vsak zjistili, ze rostliny se droli, vypadaji jako by byly suche...uz si nevime rady. Muze to byt nejaky parazit nebo choroba?

Z fotek není vidět žádné příznaky onemocnění ani požer hmyzími škůdci. Zjevný je okus zvěří, ale ne fatální. Chorobu ani škůdce nepředpokládáme. Každopádně se jedná o mrtvé rostliny. Jestli po zimě odešlo pár kytek - nebo všechny této velikosti, byly nejspíše přeschlé už při /předpokládané/ podzimní výsadbě. Rostliny této velikosti také mohly v zimě 2010/2011 při velmi silných mrazech uschnout.
Při výsadbě musíte všechny čerstvě zasazené túje POŘÁDNĚ zalít a kupujte jen kvalitní materiál (žádné rostliny z hypermarketů!).

Túje černají

poradna černání tújí

Dotaz: Loni na podzim jsme vysadili túje podél plotu na zahradě. Túje, kterých je vedle sebe víc a je fakt, že náš pes k nim má mnohem lepší přístup než k těm zbývajícím třem (které jsou pěkné),jsou odspoda úplně černé (tak 30cm vysoko), některé jakoby hodně hnědé odspodu a máme dojem, že to černání pokračuje směrem nahoru - pomalu ale jistě.
Máme psa - výška 45 cm a nezdá se nám však,že by takto ve velkém tyto stromy občurával-vidím ho vždy čurat na jiná místa k jinému plotu.Navíc by musel čůrat dovrchu,navíc pes čúrá nejvíce poprvé či podruhé,pak se jedná jen o kapky. A tak máme obavu, abychom o túje nepřišly-stály hodně peněz.Jestli se nejedná třeba o nějakou plíseň,... Před tújemi máme natažený provaz, aby k nim pes neměl přímý přístup a skutečně jsem ho za provazem nikdy neviděla. Na jedné z fotek není túje, ale nějaký jiný menší stromek,ten máme už 2.rokem a teprve tento rok uprostřed taky chytil rez. Čím to?Stromky mají dostatek slun.svitu. Hnojila jsem letos 2x - od dubna kapalným hnojivem dle návodu na okrasné stromky. U tújí nemáme mulčovanou kúru,ale černou textilii na ní kamínky - kačírekˇ;napadlo nás,jestli to nemůže být odtěch kamínků,že by se do půdy z nich dostávalo hodně vápna třeba?

Tmavé velké hnědé skvrny jsou od moči psa. Ostříhat túje a psa naučte chodit jinam. Za pár let poškozené části dorostou.
Malé zalomené větvičky mohou být od lýkohuba jalovcového. Větvičku zastřihnout do zdravého dřeva a zbytek spálit.
Smrček má svilušku a až přejdou mrazy - 20-30. května postříkat proti roztočům, třeba přípravek Talstar.

Okousané túje

poradna okouasání tújí

Dotaz: Prosím, mohu se zeptat, myslíte-li si, že takto okousané thuje smaragd ještě obrostou? Je to nafoceno loni na jaře. Po této příhodě byl okolo thují zhotoven plot, byly zalévané, hnojené, jsou s folií a kůrou. Pomalu začaly zase obrůstat. No a přes letošní zimu jsou okousané znovu, srny si našly nižší místo a plot zřejmě přeskočily. Je to 50 kusů asi 6-letých stromků, vršky mají krásné, tam se nedostaly. No bohužel, chalupa je na polosamotě a ještě u lesa.

Jestliže túje nemají okousanou kůru, ale jen vrcholky větví - jehlice, tak je to jen otázka času kdy obrostou. Pěkné budou za 2-3 roky, pokud budou mít srnky půst. Rostliny jsou samozřejmě ve stresu a tudíž by neměly přeschnout (čas od času VYDATNĚ zalít) a hned přihnojit a v červnu ještě jednou, nějakým komplexním hnojivem (NPK, Cererit, apod...) 20-50g k jedné rostlině. Víc nemá smysl.