
Údržba tújí
Přejděte na → prodej tújí,→ porovnávání tújí
Závlaha
V případě čerstvého zasazení je nutné túji, jako každý čerstvě zasazený keř, řádně zalévat. Nejdůležitější je vydatná zálivka ihned po výsadbě. Je potřeba splavit půdu ke kořenům, aby ve vzduchových bublinách nezaschly. Další zálivka je vhodná zhruba po týdnu s ohledem na půdní a klimatické podmínky. Rostliny lépe využijí vydatnou zálivku ke kořenům jednou za čas, než pravidelné kropení na list. Jakmile se uchytí, přežijí první zimu a začnou přirůstat, tak túje obvykle pravidelnou závlahu nevyžadují.
Stříhání a tvarování
Túje můžeme nechat přirozeně rozrůstat, máme-li dost místa. Na druhou stranu, túje dobře snášení stříhání a tvarování. Túje zastřihujte během celé vegetace - od jara do podzimu. Jarní tvarování "rychle" obrazí a během vegetace dorůstá. Není vhodné zastřihávat túje během zimy (listopad až únor), protože do jara stejně neobrazí, ani se nezahojí. Tuhé mrazy mohou nezhojené ranky vysušit a zaschlé konečky větví moc parády nenadělají. Tvarování živých plotů se provádí jednou až dvakrát ročně. Záleží na bujnosti růstu a nárocích na ideální tvar. Z praxe i literatury lze doporučit tvarování jednou na jaře (březen až květen) a popřípadě podruhé koncem léta (konec srpna až září). Kvalitní plotostřihy a nůžky na KASA.cz
Hnojení
Rostlinu je možné přihnojovat během vegetace. Nejdůležitější je první dávka zhruba v květnu a s tím si zdravá rostlinka vystačí celý rok. Rozumné je použití vícesložkových - komplexních hnojiv (NPK, Cererit, a mnoho dalších). Bez hlubšího nastudování účinků jednotlivých hnojiv, nebo jejich složek hnojte od dubna do září. Když už chcete hnojit opakovaně, vždy je lepší méně a častěji. Hobby balení dostupných hnojiv bude jistě obsahovat i návod k použití a dávkování. Nepřehnojujte, nic tím neurychlíte, rostlina zchoulostivý a většina hnojiva se stejně vyplaví do podloží, kam na něj "nedosáhne". Nemluvě o ekologické zátěži pro okolí a spodní vodu.
Jak to chodí v zahradnictví: školkaři přidávají 1 až 5 g pomalu rozpustného hnojiva na 1 litr substrátu pro jednu vegetační sezónu (+/- 6 měsíců). Pro zvýšení odolnosti proti mrazu se může použít draselné hnojivo aplikované v září. Nicméně u mladých rostlin citlivých druhů je účinnější použití mulče (kůra, štěpka, chvojí, sláma...), který alespoň z části zabrání promrznutí kořenů.